EN | DEPL
FIRMA
Kim jesteśmy?

Firma ACCREA Accordions jest profesjonalną pracownią zajmującą się naprawą, strojeniem oraz badaniami brzmienia instrumentów języczkowych. Jest miejscem, w którym spotykają się fascynacje muzyczne, naukowe i konstruktorskie. Nasz zespół to grupa pasjonatów – muzyków i inżynierów, zachwyconych dźwiękiem i budową akordeonów, bajanów, bandoneonów i harmonii polskich.

Nasz cel

Wiemy, że muzykę tworzy się wieloma zmysłami: dźwięk, dotyk klawiatury, napięcie mięśni poruszających miechem – organiczne połączenie instrumentu z ciałem akordeonisty. Stąd celem naszej pracy jest dopasowanie akordeonu do indywidualnych potrzeb grającego, pomoc w wydobyciu nieodkrytej jeszcze energii. Nasza wiedza ma służyć osiągnięciu prawdziwej radości w obcowaniu z instrumentem. 

Gromadzone przez lata doświadczenie naukowe oraz praktyczne umiejętności zdobyte u starszego pokolenia wytwórców akordeonów w Polsce, Niemczech i Włoszech (www.harmoniapolska.org), pozwala nam połączyć najnowsze technologie z tradycyjnym rzemiosłem. Posiadamy w pełni wyposażoną pracownię strojenia i naprawy instrumentów, warsztat obróbki elektromechanicznej,  stolarnię precyzyjną i biuro projektowe. Współpracujemy z renomowanymi włoskimi producentami części do akordeonów.

Jak powstała ACCREA?     

Firma ACCREA została założona w 2007 roku przez  Bartlomieja Stańczyka – inżyniera praktyka, akordeonstę.  Jednak idea tego przedsięwzięcia powstala kilka lat wcześniej, gdy Bartlomiej Stańczyk jako młody inżynier i akordeonista postanowił połączyć swoje pasje i zaczął naprawiać akordeony i harmonie polskie oraz badać ich brzmienie, stosując do tego celu najnowoczesniejsze technologie. Jego głównym zainteresowaniem jako naukowca i muzyka od kilkanastu lat są studia nad charakterem brzmienia instrumentów języczkowych, zgłębiając literaturę naukową oraz prowadząc konsultacje z autorytetami w dziedzinie akordeonistyki. Rozczarowany jakością usług zakładów naprawczych i brzmieniem obecnie dostępnych instrumentów, postanowił sam nauczyć się rzemiosła. Spędzając wiele czasu w fabrykach Castelfidardo, wpadł na pomysł, żeby z bliska przyjrzeć się także nielicznym warsztatom budowniczych harmonii polskiej. Ta inicjatywa rozrosła się w szerzej zakrojony projekt www.harmoniapolska.org, który przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizował multidyscyplinarny zespół naukowców. Jednym z celów tego przedsięwzięcia było stworzenie komputerowego modelu harmonii trzyrzędowej, do którego został zaangażowany konstruktor Marcin Krzywicki, pracujący wcześniej w przemyśle lotniczym. Współpraca między Bartkiem a Marcinem zaowocowała kolejnymi modelami i pomysłami (bandoneon hybrydowy, udoskonalona mechanika basowa). Latem 2008 do zespołu dołączyła Katarzyna Tucholska (związana ze Stowarzyszeniem Dom Tańca, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dokumentująca i ucząca się najstarszych melodii mazurkowych, granych na harmoniach trzyrzędowych) oraz Czesław Sumorek – doświadczony modelarz.    
Nasza specyfika i dynamika

W ten sposób udało nam się zbudować  grupę pasjonatów, łączących zamiłowanie do muzyki i instrumentów z doświadczeniem inżynieryjnym oraz szczególnymi zdolnościami manualnymi. Obecnie nasza kadra  to wykwalifikowani inżynierowie, wykładowcy akademiccy, a także muzycy. Odbyliśmy także szkolenia we włoskich fabrykach produkujących światowej klasy akordeony. O wyjątkowości zespołu świadczy zatem wnikliwość i kompetencja w obserwacjach instrumnetu jako narzędzia pracy artysty (technika gry, jakość brzmienia, indywidualne preferencje), które łaczymy z rzemieślniczym przygotowaniem i doświadczeniem w reperacjach rozmaitych typów akordeonów. Wciąż prowadzimy badania nad brzmieniem instrumentów języczkowych, a najnowsze typy akordeonów nie pozwalają nam uznać tego tematu za skończony –  prowokują wręcz do stawiania sobie kolejnych wyzwań.

Warsztat oraz zbiory - otwarte dla Państwa

Bartłomiej Stańczyk prowadzi wykłady i prezentacje na temat techniki powstawania dźwięku w akordeonach, rodzajów strojów i różnorodności budowy tego typu instrumentów. Istnieje możliwość bezpłatnych prezentacji  w szkołach, instytucjach kulturalnych  i na uczelniach. Oprowadzamy także szkolne grupy po naszym warsztacie, gdzie pracownicy opowiadają o technice swojej pracy. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt. Z uwagi na bezpieczeństwo zapraszamy grupy do 8 osób!
Przez lata udało się nam również zgromadzić interesujące zbiory instrumentów zabytkowych harmonii polskich oraz bandoneonów i instrumentów współczesnych, które zostały już wycofane z produkcji, ale nadal zachwycają swoim brzmieniem. Odwiedzające nas osoby będą mogły obejrzeć te instrumenty ich mechanizmy oraz zapoznać się z różnicami w budowie i brzmieniu.